(As. Carici pendulae-Fraxinetum angustifoliae Pedrotti 1970)
Ova vrlo poznata reliktna šuma smještena je u dolini rijeke Mirne u Istri. Uvjetovana je hidrološko-edafskim faktorima. Dolina Mirne pokrivena je aluvijalnim i koluvijalnim sedimentima, pretežno karbonatnoga flišnoga porijekla na kojima pridolaze djelomično hidromeliorirana tla: amfiglej, hipoglej, semiglej i pseudoglej. U sloju drveća dominiraju hrast lužnjak (Quercus robur), poljski jasen (Fraxinus angustifolia) i obični grab (Carpinus betulus), dok je poljski brijest (Ulmus carpinifolia) rjeđi. Sloj prizemnog rašća sadrži vrste močvarnih nizinskih šuma. Podignuti tereni naseljeni su vrstama suhih okolnih šuma. Sastojine ove zajednice velike su ekološke, estetske i rekreativne vrijednosti i zahvati u njima moraju biti usmjereni samo njezinoj obnovi i očuvanju stabilnosti. Motovunska je šuma ugrožena eventualnom promjenom vodnoga režima i već provedene regulacije i odvodnje ostavile su regresivan učinak na ovakav tip staništa te pojavu biljaka suših terena. Izvor: Vukelić, J. i sur. 2008: Šumska staništa i šumske zajednice u Hrvatskoj. Nacionalna ekološka mreža, Državni zavod za zaštitu prirode, Zagreb.
KLOBUK: Promjera 5-20cm, kuglasto ispupčen, mesnat, svijetlo ili tamno crveno smeđ, u sredini tamniji, glatke ili sitno naborane površine, nije pustenast, ponekad sluzav. TRUSIŠTE / LISTIĆI: Cjevčice, u mlade gljive bijele, potom žute, naposljetku maslinastozeleno, sastavljeno od dugačkih cjevčica sa sitnim rupicama, lako se skida sa klobuka. STRUČAK: Do 20 cm visine i 10 cm debljine.Debeo i čvrst, isprva dolje zadebljao, zatim jednakomjerno valjkast, pun, bijel ili svijetlo smeđ, sa svijetlom vlaknastom mrežicom, osobito u gornjem dijelu. MESO: Bijelo, čvrsto, prijatna okusa i mirisa, na pritisak ne mijenja boju.
Pročitaj više
Bijeli tartuf može poprimiti različite oblike (okrugle, ovalne, s utorima, sinusoidne) zavisno o tipu terena na kojemu se razvija. Nije neuobičajena niti pojavnost u obliku štapića i trokuta ukoliko se tartuf razvija između dva ili više kamena. I veličina je vrlo promjenjiva, a težina može dosezati 200 – 300 g, ponekad čak i kilogram. Kora mu je glatka, oker-žute ili maslinasto zeleno-žute boje, može biti i sivkasto zelena. Jakog je mirisa koji ovisi o stupnju zrelosti, tipičnog je okusa koji može podsjećati na okus parmezana.
Jedan od najvažnijih uvjeta u gospodarenju i sakupljanju tartufa je dobar pas s izraženim osjetilom njuha zbog čega se sakupljanje tartufa naziva lovom.
- Sterilizirani proizvod na bazi vrganja i bijelog tartufa.
- Sterilizacija proizvoda na 121 °C, na način:
Postizanje temperature materijala u (centru staklenke ) na 121 °C , u određenom vremenskom periodu na toj temperaturi, zatim hlađenje proizvoda (hladnom vodom) na temperaturu proizvoda od 30°C. Cijeli proces traje između 2,5 i 3,5 h (ovisno o veličini pakiranja (staklenke)).
Sakupljanje i trgovina tartufima u Hrvatskoj regulirani su kroz nekoliko zakona i pravilnika. To su Zakon o zaštiti prirode (NN 80/13), Zakon o šumama (NN 140/05., 82/06., 129/08., 80/10, 124/10., 25/12., 68/12. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 148/13.), Pravilnik o zaštiti gljiva (NN 34/02), Pravilnik o uređivanju šuma (NN br. 111/06. i 141/08.), te Pravilnik o korištenju nedrvnih šumskih proizvoda.
Adresa: Srnegla 21, 52420 Buzet, Croatia
tel: +385 52 554 057
Natura d.o.o. osnovana je 1992. godine. Utemeljitelji tvrtke su supružnici Kvinto i Anita Zigante. Tvrtka je specijalizirana za otkup i preradu tartufa. U asortimanu Natura tartufi brenda nalazi se više od 30-ak raznih proizvoda na bazi tartufa.
Gotov umak od vrganja i bijelog tartufa. Pogodan za primjenu: kao baza za kuhanje – Njoki sa vrganjima i tartufima. Doziranje: 20g po osobi.
Proizvodi dolazi u pakiranju od 80g, a može se nabaviti u: