Događaj

Godišnji sastanak projekta DigiMedFor u Barceloni


Početkom lipnja sudjelovali smo  na godišnjem radnom sastanku projekta DigiMedFor, koji je okupio 21 partnera iz cijele Europe, ali i Ukrajine, Turske i Tunisa iz sektora šumarstva i istraživanja šuma koji predstavljaju  javni, privatni i NGO sektor. Sastanak, koji je trajao dva dana, 6. i 7. lipnja bio je prilika za detaljno razmatranje napretka projekta, kao i za planiranje budućih aktivnosti koje će dodatno unaprijediti ciljeve DigiMedFor-a (novosti oko projekta možete pratiti putem njihove Facebook stranice.

Prvi dan sastanka započeo je opsežnim ažuriranjima radnih zadataka, gdje su svi partneri prezentirali trenutne rezultate svojih aktivnosti. Kroz različite tehničke sastanke, produbljivali smo naše razumijevanje o postignutim rezultatima te identificirali područja koja zahtijevaju dodatnu pažnju. 

Doprinos naše udruge bio je predstavljen kroz zadatak 2.1 u sklopu kojeg smo prikupljali podatke o šumama na našem replikacijskom području – Gospodarska jedinica Mirna.
Prikupili smo karte, plan upravljanja šumom i brojne podatke o vrstama drveća i druge parametre unijeli u zadanu kartu za područja koja se istražuju. Voditelj ovog zadatka Sveučilište u Napulju, prezentacijom pristiglih podataka okončao je zadatak u ovoj fazi.

Razgovaramo o razvoju i primjeni novih digitalnih alata u šumarstvu - kao što su brojne aplikacije koje razvijamo u sklopu ovog projekta. Potrebno je napraviti listu zainteresiranih dionika u Istri i Hrvatskoj za njihovo korištenje i testiranje.
Ovakve bi digitalne aplikacije trebale povećati efikasnost rada šumarskih stručnjaka te globalno unaprijediti održivo upravljanje šumama.

  

 

Drugi dan sastanka uključivao je izlet u šume Katalonije što je omogućilo svim sudionicima da iz prve ruke vide praktične primjere gospodarenja privatnim šumama.. Izlet je bio iznimno edukativan i inspirativan, razgovarali smo s udrugom privatih šumoposjednika koji imaju već dugu tradiciju gospodarenja šumama te su nam demonstrirali ekstrakciju pluta s hrasta plutnjaka. 
Pluto je vrijedan ne-drvni šumski proizvod, 1 tona pluta stoji oko 2000 eura, a njegovo je tržište zagarantirano.
 
 
 
 

Radujemo se nastavku naše zajedničke misije i postizanju još boljih rezultata u budućnost kroz realnu primjenu digitalnih alata kod šumarskih tvrtki i institucija u Istri i u Hrvatskoj, za unapređenje održivog upravljanja šumama.



News
Media